liczba pi414 marca obchodzimy Światowy Dzień Liczby π (amerykański sposób zapisu tej daty to 3.14). W tym dniu swoje urodziny obchodzili również  Albert Einstein i polski matematyk Wacław Sierpiński. Liczba Pi od tysiącleci fascynuje naukowców i ma swoich wiernych wielbicieli, nic więc dziwnego, że doczekała się swojego święta. Pierwsze obchody Dnia Liczby Pi miały miejsce 14.03.1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco i od tego momentu wielbiciele tej szczególnej liczby na różne sposoby propagują ją na całym świecie.

Czytaj więcej: Światowy Dzień Liczby Pi.

PiDatę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi  - dlatego też w tym dzniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego i sławnego Alberta Einsteina. Liczba ta jest tak niezwykła, że interesowała wielu matematyków min. Arystotelesa, Williama Jonesa, Leonarda Eulera, Wiliama Shanksa. Pi nazywana jest również ludolfiną, na pamiątkę niemieckiego matematyka i szermierza Ludolfa van Ceulena.

Czytaj więcej: ROK MATEMATYKI - Dzień Liczby Pi.

rok matematykiNa wniosek Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki. Jego ideą jest uhonorowanie polskich matematyków i ich osiągnięć, a także docenienie znaczenia tej dziedziny nauki.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa, ustanawia rok 2019 Rokiem Matematyki" - głosi uchwała.

Czytaj więcej: Rok 2019 - ROKIEM MATEMATYKI

a2Dzięki grantowi Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie, pasji nauczycieli i zaangażowaniu uczniów, 23 listopada w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie-Koźlu, odbyły się Nocne Spotkania z Nauką i Wyobraźnią.
Celem projektu było rozwijanie zainteresowań naukowych i promocja chemii wśród młodych ludzi. Dlatego przygotowane wykłady i warsztaty miały wspólny temat „Zastosowanie chemii”.
W czasie nocki w szkole uczniowie uczestniczyli w wykładach przedstawicieli Petrochemii Blachownia pod tytułem „Dlaczego warto być naukowcem?”. Koło Naukowe przy Uniwersytecie Opolskim wprowadziło uczestników w tajniki kryminalistyki. Magię chemii w fotografii mogli zobaczyć na profesjonalnych warsztatach fotograficznych prowadzonych przez członka fotoklubu Opole. Dzięki warsztatom przygotowanym przez uczniów Technikum technologii chemicznej z Zespołu Szkół,  ubrani w fartuchy i okulary, mogli poczuć się jak naukowcy sami wykonując doświadczenia.

Czytaj więcej: Nocne Spotkania z Nauką i Wyobraźnią

Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Tego dnia każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności rachunkowe i poćwiczyć swój umysł.
Frekwencja dopisała. 
Zapraszamy za rok.
tm2 tm3 tm5 tm1 tm4 tm6
Początek strony