Międzynarodowy Sekretariat AI podliczył ilość listów i apeli wysłanych w innej formie, wysłanych podczas ostatniego Maratonu Pisania Listów. Było ich 717 tysięcy! W akcji wzięły 42 sekcje Amnesty International.
Namuna Karamatova, żona uzbeckiego więźnia sumienia Alishera Karamatova poinformowała Amnesty, że po Maratonie otrzymywała po 50 listów tygodniowo. Przesyła Wam wszystkim podziękowania. W grudniu mogła spotkać uwięzionego męża po raz pierwszy od sierpnia 2008. Alisher powiedział jej: " Otrzymywałem listy ze wszystkich zakątków świata, od międzynarodowych organizacji i od zwykłych ludzi". Według jej relacji, władz więzienia pozwalały Alisherowi czytać i trzymać wszystkie wysyłane do niego listy.
Szkolna grupa AI nr 96 przy Zespole Szkół nr 3 im. M. Reja w Kędzierzynie-Koźlu
Amnesty International jest międzynarodową organizacją pozarządową, której celem jest zapobieganie naruszaniu praw człowieka. Cel ten osiągamy poprzez pisanie listów do władz państw, w których prawa człowieka są naruszane lub łamane, przez rozpowszechnianie informacji o takich naruszeniach, a także wspomaganie finansowe i prawne poszkodowanych osób.
W lipcu 1961 roku odbyło się międzynarodowe spotkanie sympatyków apelu Petera Benensona, na którym podjęto decyzję o utworzeniu międzynarodowego ruchu na rzecz obrony wolności wyrażania opinii i wyznawania religii. W londyńskiej dzielnicy Mitre Court powstały biuro i biblioteka, gromadząca informacje o przykładach naruszenia praw człowieka (w 1962 roku było tam już 1200 udokumentowanych spraw).
Pierwsze grupy powstały w: Wielkiej Brytanii, RFN, Holandii, Włoszech oraz Szwajcarii i działały przez tzw. ?sieć trójek?- każda z nich zajmowała się trzema więźniami sumienia z trzech głównych obszarów polityczno-ekonomicznych świata: państw kapitalistycznych, socjalistycznych i rozwijających się.
W ciągu kolejnych lat następował rozwój struktur organizacji, która na konferencji belgijskiej w 1962 roku przyjęła nazwę Amnesty International. W tym samym roku powstał Fundusz Więźniów Sumienia (służący pomocą więźniom i ich rodzinom). Rok później Międzynarodowy Komitet Wykonawczy (IEC), Międzynarodowy Sekretariat (siedziba AI) oraz Biuro Badawcze, na bieżąco śledzące losy więźniów.
AI szybko zyskiwała międzynarodowe znaczenie. Już w 1962 roku nowe grupy powstały w Norwegii, Szwecji, Danii, Belgii, Grecji, Australii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Organizacja uzyskała statusy konsultacyjne przy ONZ (1964 r.), Radzie Europy (1965 r.) i UNESCO (1969 r.).
W naszej szkole Amnesty International działa od października 2008 roku.
Oto akcje, w których do tej pory wzięliśmy udział:
Adres skrzynki EPUAP: /ZS3Slawiecice/SkrytkaESP
Adres skrzynki E-Doręczeń: AE:PL-16250-47070-WVGCH-27