DBIDziś, 9 lutego 2021 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.Organizatorami DBI w Polsce są Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji online  poświęconej bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie. Konferencja odbędzie się 9 lutego w godzinach 17.00-20.30Uczestniczyć w niej można dzięki transmisji na stronie www.dbi.pl. Wydarzenie jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji.

Celem DBI, jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Hasło akcji, ?Działajmy razem!?, nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych ? rodziców i profesjonalistów, jak i samych dzieci i młodzieży, zapewnić może bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji.

"Jak pokazują najnowsze badania Nastolatki 3.0, które diagnozują sytuację dzieci w okresie pandemii, wielu uczniów przebywa przed ekranem nawet 8 i więcej godzin dziennie. Wielu z nich dostrzega także wyraźną różnicę w jakości relacji z rówieśnikami oraz bliskimi, która przez wiele miesięcy jest zapośredniczona przez ekran. Nie wiadomo jak w dłuższej perspektywie wpłynie to na młodych ludzi" powiedziała Anna Rywczyńska Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK

Eksperci zauważają, że problem nadmiernego uzależnienia dzieci i młodzieży od Internetu jest poważny. Musimy tez pamiętać o zagrożeniach jakie związane są z korzystaniem z sieci i mediów społecznościowych. Przykładami jest cyberprzemoc, fake news, seksting, kradziez tożsamości, fonoholizm i wiele innych. Pamiętajmy, że przestępstwa komputerowe czy internetowe podlegają każe i nikt w sieci nie może czuć się bezkarny.

116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Przydatne strony:

www.sieciaki.pl
www.fdn.pl
www.saferinternet.pl
www.dbi.pl
www.dzieckowsieci.pl
www.helpline.org.pl
www.dyzurnet.pl

Przypominamy o szkolnych konkursach . Pamiętaj - Bądź bezpieczny w sieci.

plakat dekalog prawa i obowiazki 1