savoir vivre

Święto po raz pierwszy obchodzone w 2016 roku, mające na celu propagowanie grzeczności obyczajowej jako elementu kultury społecznej.

Dzień Savoir-Vivre ustanowiony został z inicjatywy Akademii Montemarco na dzień przed rocznicą wolnych wyborów 1989 r., aby symbolicznie uczcić zmiany w Polsce. Data 3. czerwca jest również nieprzypadkowa z dwóch innych powodów. Tego dnia obchodzone jest święto Dobrej Oceny, a cyfra 3 jest wyjątkowa i magiczna. Trzeci dzień po Święcie ?Dzień Dziecka? ma symbolizować trzeci okres w rozwoju człowieka (dojrzałość) i jego dobre skutki zgodnie z zasadą "czym skorupka za młodu nasiąknie?.

W ramach obchodów Dnia Savoir-Vivre zorganizowaliśmy po raz kolejny  w naszej szkole projekt pt. ?Z kulturą na co dzień?.  Wśród uczniów szkoły został ogłoszony konkurs, w którym uczestnicy w dowolnej, wybranej przez siebie formie pracy mieli wyrazić, w jaki sposób możemy okazywać sobie życzliwość, kulturę osobistą i wszelkie dobro. Wyniki konkursu na plakat - I miejsce: Katarzyna Kaszuba, Szymon Barzyk, Maja Olender, Zuzanna Fąfara, Wiktoria Gondek; II miejsce: Angelika Świat, Wiktoria Rogula, Magdalena Bocheńska; III miejsce: Daria Stanisławska, Wiktoria Łysy, Dorota Rogus, Daniel Gola i Judyta Mierzwa.

Kolejnym krokiem było sprawdzenie poziomu wiedzy młodych ludzi w zakresie savoir ? vivre?u. W tym celu wybrany trzyosobowy zespół uczniów przeprowadził ankietę w poszczególnych klasach. Uczniowie każdej klasy mieli za zadanie odpowiedzieć na pięć pytań, które dotyczyły znajomości dobrych manier z różnych dziedzin życia. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w udzielanie odpowiedzi. Poziom wiedzy naszych uczniów był bardzo dobry. W większości przypadków padały prawidłowe odpowiedzi. W przypadku, gdy tak się nie stało klasy uzyskiwały prawidłową odpowiedź.

Mamy nadzieję, że akcja przyczyniła się do podniesienia poziomu wiedzy dotyczącej zasad Savoir-Vivre i przyniesie pozytywne efekty.