PEGI Logo.svgGry online - W czasach komputerów i Internetu należy wspomnieć o powszechnym korzystaniu z gier komputerowych. Gracze traktują gry komputerowe jako świetną rozrywkę, sposób na nawiązywanie relacji w sieci, jeszcze inni realizują swoje pasje sportowe w licznych turniejach gier. Motywy graczy są bardzo różne, ale jedno jest pewne, gry komputerowe wpisały się na stałe w nasze otoczenie. Pytanie, które się nasuwa głównie zatroskanym rodzicom, to czy dostęp do takiej formy rozrywki jest bezpieczny, szczególnie dla dzieci?     

Tu z pomocą przychodzi PEGI. Ale co to takiego jest?

PEGI to skrót od Pan-European Game Information, czyli ogólnoeuropejski system oceniania i klasyfikacji gier komputerowych. PEGI działa w Europie od 2003 roku, a głównym celem działalności tej organizacji jest udzielenie rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. 

Klasyfikacja gier (rating) dzielona jest na dwie części. W pierwszej wybierana jest kategoria wiekowa, oznaczająca dla kogo, pod względem wieku, powinna być dostępna gra, natomiast w drugiej produkt może być oznakowany maksymalnie siedmioma opisami, oznaczającymi między innymi nadmierną przemoc, dyskryminację, materiały erotyczne itp. Poniżej przedstawione są obie te kategorie. (opracowane na podstawie:www.pegi.info/pl)

gry

Początek strony