DSC 6238 Artykuł ze strony:

20 lutego w Zespole Szkół nr 3 odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej o profilu technik spedytor. To oddział mundurowy, w ramach którego młodzież zapozna się z pracą policjantów, strażaków i wojskowych.

Utworzenie klasy mundurowej w technikum jest kontynuacją działań zapoczątkowanych przez szkołę ze Sławięcic już w 2009 roku, kiedy to utworzono w niej klasę o profilu policyjnym. Przez kolejne lata uczniowie liceum mieli możliwość poznania od podszewki pracy policjanta, co w przyszłości miało skłonić ich do podjęcia służby w tej formacji.

Istotną zmianę w formule kształcenia dyrekcja szkoły wprowadziła od początku trwającego roku szkolnego.

? Poszliśmy kilka kroków do przodu. We współpracy z rodzicami stwierdziliśmy, że liceum może nie spełniać wszystkich oczekiwań naszych uczniów. Uznaliśmy, że służba mundurowa wspaniale może wpisywać się w zawód technika spedytora. Dajemy młodym ludziom szansę zapoznania się ze wszystkimi służbami mundurowymi ? tłumaczy dyrektor Zespołu Szkół nr 3, Adam Kania.

W praktyce uczniowie po czteroletniej nauce podejdą do egzaminu na technika spedytora. W trakcie nauki będą też uczestniczyć w zajęciach ze strażakami, policjantami i wojskowymi. To sami uczniowie po pierwszym roku wybiorą, w którym kierunku będą rozwijać swoje zainteresowania mundurowe.

? Przez najbliższe cztery lata podejmiecie duże zobowiązanie, nie tylko w stosunku do grona pedagogicznego, ale również do nas ? wszystkich mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, a w szczególności Sławięcic. Chciałam pogratulować wam wyboru, bo spedytor, logistyk, to jedne z najbardziej poszukiwanych zawodów ? mówiła do uczniów prezydent miasta Sabina Nowosielska.

Szansą dla rozwoju kierunku może być nawiązanie współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, które w ramach wsparcia klas mundurowych zamierza umożliwić szkołom prowadzenie zajęć przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON.

? Dziś mamy do czynienia z historycznym momentem. Po raz pierwszy mamy klasę technikum mundurowego (?) Życzę wam, aby Ministerstwo Obrony Narodowej, które w swoich założeniach propaguje utworzenie w każdym powiecie jednej klasy mundurowej, również ukłoniło się w kierunku ZS nr 3 i wybrało was jako tych, którzy będą realizować założenia Ministra Obrony Narodowej ? powiedziała Aurelia Stępień, kierownik wydziału oświaty w starostwie powiatowym.

Po części oficjalnej i złożeniu przysięgi przez uczniów wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie ?Żyj bezpiecznie w swoim domu, mieście i powiecie? organizowanym przez ZS nr 3, starostwo powiatowe oraz komendę powiatową policji.

DSC 6117 DSC 6135