liczba pi414 marca obchodzimy Światowy Dzień Liczby ? (amerykański sposób zapisu tej daty to 3.14). W tym dniu swoje urodziny obchodzili również  Albert Einstein i polski matematyk Wacław Sierpiński. Liczba Pi od tysiącleci fascynuje naukowców i ma swoich wiernych wielbicieli, nic więc dziwnego, że doczekała się swojego święta. Pierwsze obchody Dnia Liczby Pi miały miejsce 14.03.1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco i od tego momentu wielbiciele tej szczególnej liczby na różne sposoby propagują ją na całym świecie.

 

 Krótka historia liczby ?.

Liczba Pi została odkryta w starożytności, kiedy zauważono, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą, bliską 3. Stała ta okazała się liczbą niewymierną, co udowodnił dopiero w 1761 roku Johann Heinrich Lambert. Najczęściej stosowanym przybliżeniem tej liczby jest 3,14 lub 22/7- dlatego Dzień aproksymacji liczby Pi przypada na 22 lipca. 

Symbol ? został wprowadzony w 1706 roku przez angielskiego matematyka Wiliama Jonesa. Oznaczenie to początkowo nie znalazło uznania wsród matematyków, dopiero szwajcarski fizyk i matematyk Leonhard Euler je rozpowszechnił.

Liczba Pi nazywana jest często stałą Archimedesa lub ludolfiną - od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby ? z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Matematycy próbowali poznawać rozwinięcie tej liczby i od 1946 roku zaczęli do tego wykorzystywać komputerów. 

Ciekawostki

Liczba Pi pojawila się w filmach np. "Pi" Darrena Aaronofskyego oraz licznych wierszach. Jednym z najbardziej znanych jest oczywiście wiersz "Liczba Pi " polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej.

liczba pi Szymborskiej

Uczeni szukając kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi, wysłali w Kosmos droga radiowa informację o wartości liczby ?.

60-letni Japończyk Akira Haraguchi w 2006 roku wyrecytował z pamięci 100 000 cyfr rozwinięcia ludolfiny, co zajęło mu 16,5 godziny. W zapamiętywaniu kolejnych cyfr rozwinięcia  czyli aproksymacji liczby Pi często wykorzystuje się mnemotechniki np. zapamietuje się wierszyki, których liczba liter kolejnego wyrazu to kolejna cyfra liczby Pi. Przykładem może być  wiersz ułożony podczas Mundialu w Argentynie." Już i Lato i Deyna strzelili do bramki obcej dwa karne Lubański dostrzegł mistrza Szarmacha gdy on tak wypuścił cios szacha że zdobyć musi cel gry krzyknął Gol na Mundial Argentyna "

Liczba Pi jest obecna w wielu dziedzinach nauki, sztuki i codziennego życia na przykład w postaci powiedzonek "Pi razy oko" lub "Pi razy drzwi". 

W naszej szkole tradycyjnie co roku obchodziliśmy to święto organizując liczne konkursy, rozwiazując rebusy, poznając liczbę Pi i jej bogatą historie oraz zastosowania,rysując plakaty i po prostu bawiąc się matematyką. W tym roku obchodzimy ten dzien tylko on line ale wszystkie matematyczki życzą miłego świętowania z liczbą Pi i "smacznego" . 

ciastka pi