20170607 123243

W dniu 07 czerwca 2017 r. odbył się w Prószkowie XXIII Konkurs Recytatorski w języku niemieckimMłodzież recytuje poezję – Jugend trägt Gedichte vor”. Jest on organizowany od 1994 r. przez Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. W tej edycji konkursu na wszystkich szczeblach wzięło udział ponad 3000 uczniów z województwa opolskiego.

Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III TA Artur Fiur . Przeszedł on brawurowo przez etap gminny, rejonowy i uzyskał tytuł finalisty XXIII Konkursu Recytatorskigo języku niemieckim. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych jest on jednym z 14 osób w województwie, która mogła zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie.

Artur zaprezentował dwa wiersze: „Wilkommen und Abschied” – J. W. Goethe oraz „Frühlingsglaube” – J. L. Uhlnad. Drugi z wierszy recytował podczas finału. Oto tekst wiersza recytowanego przez Artura:

Frühlingsglaube

Die linden Lüfte sind erwacht,
Sie säuseln und weben Tag und Nacht,
Sie schaffen an allen Enden.
O frischer Duft, o neuer Klang!
Nun, armes Herze, sei nicht bang!
Nun muß sich alles, alles wenden.

Die Welt wird schöner mit jedem Tag,
Man weiß nicht, was noch werden mag,
Das Blühen will nicht enden.
Es blüht das fernste, tiefste Tal:
Nun, armes Herz, vergiß der Qual!                                                                                                      konkurs recytatorski 2

konkurs recytatorski